Uživatelé

Příručka paranoidního norníka

Toho dne byl norník Stierlitz k prozrazení tak blízko jako nikdy předtím …

Máte pocit že po vás někdo jde? Nevěříte adminovi tohoto serveru, a chcete po privátech chodit inkoito? Teda pardon, inkognito … Pomiňme amatérské metody jako jsou například falešné vousy, paruky, apod. a podívejme se na pět praktických kroků k anonymitě a utajení – dva v reálném a tři ve virtuálním světě.

Paranoia v reálném světě

Telefon

Nepoužívejte firemní / osobní číslo, zejména pokud používáte paušál a nebo pokud jste číslo uvedli například u inzerátu. Zkuste si své číslo vyhledat přes google, třeba se o sobě dozvíte zajímavé věci ;-) Navíc z vlastní zkušenosti vím že pracovníci mobilních operátorů nejsou 100% odolní nahlédnutí do databáze s informacemi o klientech za přiměřený bakšiš.

Kupte si předplacenou SIM kartu libovolného operátora (Twist, Oskarta, Go), nejlépe také mobil v bazaru (aby se operátorovi u čísla neukazovalo IMEI vašeho soukromého telefonu), a používejte ji jen a pouze pro tento účel. Dobíjejte ji pouze cash, tj. přímo za peníze přes terminály Sazky nebo přes koupené stírací kupóny. Nedobíjejte ji z karty nebo „z vyúčtování“ vašeho paušálu.

Telefon nastavte tak aby se klávesnice automaticky zamykala a k jejímu odemčení byl potřeba kód. Po nějaké době můžete simku klidně vyhodit a koupit si za 50 Kčs novou.

Recenze

Pokud nechcete aby si s vámi svlečna spojila zdejší nick, dodržujte několik jednoduchých pravidel – neuvádějte přesné datum a čas návštěvy (většinou bohatě postačí „minulý týden“ či „před několika dny“). Neuvádějte přílišné (většinou i zbytečné) podrobnosti typu „o čem jsme si povídali“, „čemu jsme se zasmáli“ apod.

Další důležitou věcí jsou doklady a identifikační údaje obecně (vizitky, platební karty, stravenky s vytištěným názvem firmy, atd.) – doporučuji nechávat doma, neboť některé slečny či jejich kolegyně mohou být „příliš zvědavé“ a následky mohou být nepříjemné. Ze stejného důvodu doporučuji brát si na privát právě tolik peněz kolik plánujete utratit (ceny si určitě zjistíte po telefonu), případně mírnou rezervu. Například není dobrý nápad stavit se na neznámém privátu za neznámou slečnou s taštičkou obsahující denní tržbu …

Paranoia ve virtuálním světě

Nechcete-li být identifikovatelní na síti, je třeba učinit několik opatření – podívejme se blíže na e-mail, IP adresu a SZ.

E-mail

Zaprvé nepoužívejte vlastní (firemní, soukromou) e-mailovou adresu, a to ani v nastavení profilu (např. pro zasílání upozornění na nové SZ) ani pro komunikaci s ostatními norníky nebo ťapkami. Yanek s Matleym vám sice slibují že tyto informace nikdy nezneužijí, ale jsme přece paranoidní, že? :D Navíc do firemní schránky mají přístup i další zaměstnanci firmy (administrátoři, nadřízení, kolegové kteří potřebují informace v době vaší dovolené, …) a určitě je překvapí když tam najdou i upozornění na SZ ze serveru kurtizany.net ;-) Ale problém se týká i nefiremních e-mailových adres – např. stačí použít adresu kterou jste kdysi dávno použili u inzerátu „koupím křečka“ atd. Schválně si svou e-mailovou adresu zkuste zadat do google, a třeba se nestačíte divit ;-)

Doporučení: Zařiďte si e-mail jen a pouze pro účely norničení, např. na seznamu, atlasu, centru, gmailu apod. Skutečným paranoikům doporučuji zahraniční portály – v české kotlině nikdy nevíte kdo má kde kamaráda s právem přístupu do databáze atd.

IP adresa

Co se týká IP adresy, tady to většinou není tak žhavé jako u e-mailu – většina lidí je totiž připojena přes nějakého providera, který skupině lidí přiděluje stejnou IP adresu (tj. jedna IP adresa není unikátní na člověka ale je sdílena poměrně velkou a měnící se skupinou lidí). Ale i pokud máte přidělenu unikátní IP adresu, nemusí to být problém – k takovým IP adresám totiž nelze standardně zjistit informace o koncovém uživateli protože veřejné databáze obsahují informace o poskytovateli.

Výjimky však samozřejmě existují – například některé firmy mají „přiřazenu“ vlastní IP adresu, včetně vyplnění informací o firmě do veřejné „whois“ databáze. V takovém případě už zvídavý člověk zjistí kde pracujete (firmu, adresu, atd.). Pokud cestujete a připojujete se z hotelů, může zvědavec získat přehled o tom odkud se připojujete (město, případně konkrétní hotel). A tak dále …

Nepodléhejte ale iluzi že IP adresa je problém jenom při brouzdání po webu (tj. že admin daného webu může zjistit vaši IP adresu). E-mail se totiž zaznamenává i do odesílaných e-mailů – a to včetně e-mailů odesílaných z webových e-mailových klientů.

Doporučení: Co tedy udělat pro skrytí IP adresy? Je třeba používat nějakou formu proxy serveru – existují různé webové proxy (například http://www.the-cloak.com), ale osobně doporučuji „tor“ (https://www.torproject.org/). Pěkný příklad konfigurace (v Linuxu) s využitím privoxy (http://www.privoxy.org/) je třeba tady http://languor.us/installing-and-setting-tor-privoxy-kubuntu-firefox. Na windows se to nebude moc lišit. Shrnutí:

 1. stáhněte nainstalujte tor a privoxy
 2. nastavte privoxy tak aby vše z portu 8118 přesměrovala na tor (port 9050), tj. doplňte „forward-socks4a / 127.0.0.1:9050″ do konfigurace privoxy
 3. nastavte prohlížeč tak aby pro HTTP/SSL/FTP používal privoxy (localhost:8118) a pro Socks v4 tor (localhost:9050), ale výjimkou jsou localhost, 127.0.0.1

Výhoda – je to téměř dokonale anonymní (alespoň co se IP adresy týká). Daní za anonymitu je bohužel nižší rychlost (principem projektu tor je že se data poněkud zběsile posílají po síti). Ale nic vám nebrání proxy používat jen v případě některých webů (např. kurtizany.net) – doporučuji používat Firefox s pluginem FoxyProxy, a v něm nastavit použití tor proxy pouze pro vybrané weby. Spojení na ostatní weby nebudou přes tor filtrovány, a tak nebudou nijak zpomaleny.

SZ

Jako správný paranoik pamatujte že administrátor serveru může všechno a má přístup všade – včetně soukromých zpráv (ať už pomocí nějakého Modu nebo přímo čtením databáze). Pokud jste natolik paranoidní že se bojíte že zdejší admin bude číst vaše SZ, vyměňte si přes SZ jenom e-mailové adresy a pak komunikujte tradičně přes e-mail. Tak se vaše myšlenky do zdejší databáze vůbec nedostanou, a nikdo si je tedy nemůže přečíst …

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Příručka paranoidního norníka, 5.0 out of 5 based on 1 rating

2 Odpovědi na Příručka paranoidního norníka

 • pepa100 píše:

  Olomouvám se, ale v posledním odstavci v „IP adresa“ – nemělo by tam být že se do hlavičky odesílaných e-mailů zaznamenává IP adresa a nikoliv e-mail jak je uvedeno ?

 • BGJ píše:

  Samozřejmě, to je překlep.
  Krom toho Yanek moc zjednodušuje nebo není informován – třeba Gmail vyhlásil, že v rámci ochrany soukromí nebude IP odesilatele do hlavičky mailů dávat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Komentáře
Přidáno: