Uživatelé

Napněte plachty

Snad všichni jsme již od dětství slýchávali slovo Vikingové. Drsní a zarputilí bojovníci, kteří se kvůli tíživým životním podmínkám ze své malé země na severu vypravovali na loupežné výpravy po severu Evropy. Osídlili Orkneje, Faerské ostrovy a Island, založili osady v Grónsku. Mimochodem Grónsko se tak nazývá od slova zelená země, a to tehdy bylo. Tolik bokem ke globálnímu oteplování.

Je to už léta a léta co jsem naposled četl, případně sledoval ty hrdinské příběhy. Tak dávno, že si už to ani nedokážu vybavit vcelku a zůstalo jen u pocitů a útržků. Přesto to jsou pocity které měly své místo ve vzpomínkách na dětství a na určitý okruh témat do značné míry utvářely můj názor. Na seveřany, na morálku… A vydržely dlouho. Ty příběhy bývaly situovány zhruba  do patnáctého až devatnáctého století. Bohužel, Norsko nezůstalo u hrdinů. Skoro jako by tomu kdysi hrdému a nesmlouvavému národu něco zlomilo páteř. Jestli to byla (válkou) vynucená personální unie se Švédskem v roce 1814, nebo příklon k neutralitě za první světové války se mi zde nechce řešit. Nicméně, budoucí události zřejmě předznamenalo jedno jméno. Vidkun Quisling. Ne nadarmo se stalo synonymem kolaborace na dlouhá léta. A ještě jsem zapomněl. V roce 1833 se v Norsku narodil Alfréd Nobel, vynálezce dynamitu, a ještě před koncem století zemřel.

Přes výše uvedené, jsem dnes zůstal zírat, strnulý, jak žába na zimu. Norský výbor pro udělování Nobelovy ceny oznámil, že udělí Nobelovu cenu míru Evropské unii. Chápete to?! Ne? Tak ještě jednou: EU dostane Nobelovu cenu za mír! Já jsem dost dlouho myslel, že je to nějaká sranda, či co, pak že je to omyl a nakonec mi to došlo. EU dostane Nobelovu cenu míru. Vychutnejte si ta slova dřív, než se Vám zvedne kufr jako mně.

Tak to máme. Nobelova cena bude prý udělena za šíření míru a demokracie v Evropě a za její dlouhodobou roli při sjednocování evropského kontinentu, přičemž je nutno vyzvednout Německo a Francii. Německo asi za jeho neustále pokusy o teutonizaci Evropy jako takové a její východní části obzvlášť a Francii třeba proto, že jako jediný stát na světě mají v tankových převodovkách šest rychlostí vzad, žerou žáby a šneky, páč větších zvířat se bojí a neustále se pokoušejí donutit NATO (ze kterého vystoupili), aby vstoupilo do francouzských branných sil.

Pravda, neměl bych být tak překvapený. Vlastně bych neměl být překvapený vůbec. Ne potom, co Nobelovu cenu míru obdržel Hussain Obama. Vzhledem k tomu kdy ji obdržel (ani nestihl pořádně nastoupit do úřadu) bylo to vlastně jen proto, že je negr, musulman, ilegální přistěhovalec a lhář, a v neposlední řadě proto, že se mu to vše, kromě barvy, povedlo utajit. Tuhle nobelovku už trumfnul snad jen uznávaný terorista a vrah Jásir Arafát a jeho neméně vyvedené Izraelské protějšky Rabin a Peres. A to pomíjím, asi neprávem, Alberta Gora a klimatický panel IPCC i s jeho konsensem o globálním oteplování. Něco takového snad ani nelze rozumově uchopit.

A už vůbec se mi už nechce uvažovat o tom, že byla nobelovka udělena té samé unii, která zavinila svojí politikou k menšinám a přistěhovalcům to, že to zanedlouho budou většiny a občanská válka na sebe nenechá dlouho čekat. EU, která tak dlouho sjednocovala až vyplodila Lisabonský zblitek. EU, která vehnala Řecko do dluhů, které už nikdy nesplatí, hodlá to samé udělat se Španělskem a Portugalskem a další jsou na forhontě. EU, která dělá co může, aby v zájmu Nového Světového Pořádku zruinovala na koho přijde bojem proti neexistujícímu globálnímu oteplování a kysličníku uhličitému. EU, která by humanitárně vybombardovala kdekoho, jen aby už byl mír a (mrtvý) klid a podílela se dodávkami zbraní na převratech v zemích, kde si do té doby žili i bez unie po svém a docela jim to klapalo, takže třeba i ropu chtěli vyvážet tam, kde za ní dostanou líp zaplaceno, což se ovšem po mírumilovných převratech změní.

Prostě Norové to zas rozštípli. Možná nevíte, že cenu míru neuděluje instituce odměňující vědce v oborech, ale výbor ustavený norským parlamentem. To není rozhodnutí nějaké instituce, ale politika. Vlezdoprdelistická, ale politika. Výše jsem poznamenával něco o páteři. Osobně si teď nedokážu představit nikoho dalšího (myslím konkrétní osobu), kdo by Nobelovu cenu míru po takové devalvaci všech hodnot, které by měla představovat, chtěl převzít. Ano, samozřejmě, už teď vylézají z nor (humanitně) vzdělaní intelektuálové a vymýšlejí, jak to vohnoutům podat politicky. Už se těším na články od pravdoláskomilů a havlistů. Třeba takové Pehe. To si to sichr nenechá ujít. Nebo Václav Bělohradský! Kriste Ježíši za co?!

No nic. Ale hlavně, ať už uděláte cokoliv, včetně toho, že si koupíte airsoftovou pistoli a půjdete na ně, proboha se nezkoušejte dívat nebo si představovat jak Herman Van mokrey hadr Rompuy ((c)Nigel Farage) tu nobelovku jménem EU přejímá, případně jej zastupuje nějaký jiný fašoun a inženýr lidských duší. Třeba Barroso. Nevím, co by jste tím získali Vy, ale já už jednu mrtvici měl. Mimochodem, víte, že Norsko není v EU? Nuže tedy, plachty vzůru, k veslům a pryč za lepším. Jako kdysi vikingové.

Yanek

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.5/5 (4 votes cast)
Napněte plachty, 4.5 out of 5 based on 4 ratings

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Komentáře
Přidáno: