Uživatelé

Medvěd

Tak se nám rok s rokem sešel a já mohu dnes, návratem na výchozí značky a ne bez nostalgie, uzavřít miniseriál o archetypálním pojmu „maloměstská panička“ a záležitostech s ním spojených. První článek najdete zde a polemické pokračování, ne z mojí klávesnice, zde. Pravda, mohl Vás zmást název dnešního příspěvku, ale souvislost zde nepochybně je, jak dovodím níže.

Existuje staré ruské přísloví, které zní tuším takto: Medvěda můžeš naučit jezdit na kole. Ale bude z toho ten medvěd mít nějaký užitek? Z pohledu zvenku by se mohlo zdát, že snad v uplynulém roce poběhl jakýsi pokus s lidskou morálkou. Není to pravda. Jednak, byla-li by to věda, zkoušelo by se to nejdřív na psech a za druhé jsou pokusy na lidech zakázány ženevskou konvencí, i když nevím, vztahuje-li se ten zákaz i na ženy. V každém připadě jsem na prosbu o pomoc odpověděl radami. Měl-li z nich medvěd nějaký užitek se dozvíte dále. Nejdříve si všek musíme probrat některé aspekty maloměstské morálky, na které v úvodu miniseriálu nezbylo místo, nedomyslel jsem je do důsledků a nebo jsem se na ně prostě vysral.

Jak jsem již kdysi uvedl, i když ne doslova, úhelným kamenem maloměstské morálky je pokrytectví. Dokážete-li si na jeho místě představit cokoliv jiného, sem s tím. Znamená to tedy krom jiného to, že základní pravdou interpersonálních vztahů na maloměstě je lež. Vyloučení lži ze soukromí a vlastní způsob života se v takto uzavřené komunitě rovná sociální popravě, ale to není tak důležité. Co sem ovšem v první řadě patří je to, co životu dospělce v takové komunitě předchází. Nenamáhejte se hádaním, za chytrýho tu chci bejt já. Je to výchova. Jen si to zkuste představit. Začnete rozum brát, a je to tady. Ostatně, v menším měřítku jsme to zažili každý a kdo znás vyrůstal za komunistů ví své, ale toto je něco jiného. Zde se lež a pokrytectví týká hlavně rodinných, příbuzenských a sousedských vztahů. Celé generace babiček a tetiček navyklých lhát i u zpovědi a předstírat šťasté manželství i na smrtelné posteli, hustí do omladiny kostelní morálku a svoje vidění světa. Zametání problémů pod koberec, slepota k vlastním chybám a hraní divadla pro okolí, to vše hypertrofované a ochucené nenávistí ke všemu odlišnému. Paranoia a podezřívavost v sousedských vztazích je jen třešničkou na dortu. A v tom všem se plácá dítě, ze kterého samozřejmě nevyroste nic jiného než maloměstská panička. Inteligence toho dítěte je pak spíše problém než řešení. A teď zkusme, a tak zněla rada, onu lež z rodinných vztahů vyloučit. Jak na to a co se vlasně stane.

Nutno předeslat, že pro účely tohoto článku předpokládáme, že medvěd, jak výše naznačeno, vyniká inteligencí nad svoje okolí, aniž by ovšem disponoval příslušným nadhledem a přehledem. Inteligenci Vám výchova nesebere, pokud tedy nechodíte kydat hnůj místo školy, ovšem přehled je daný sečtělostí a k ní je nutno člověka dovést, a obé pak vede k nadhledu. Důsledkem je pak to, že jedinec naráží na rozpory, aniž by dokázal pochopit kde se tam vzaly, což vede k frustraci a v pozdějším věku k depresím.

Tak, a teď k uplatněnému manželskému modelu. Nejlépe se to dá popsat jako férovka. Já si budu dělat co chci, postarám se o děti, domácí práce a záležitosti kolem běhu rodiny půjdou jako dosud, peníze half to half a Ty si taky dělej co chceš. Jinými slovy, volné manželství. Dosáhnout této mety, navíc s partnerem, který je proti, trvá při běžném běhu věcí několik let, většinou tak pět, někdy až 10 a pokud se nezadaří, dojde k rozvodu. Se známými následky pro děti. Volné manželství oproti tomu umožňuje zachovat funkci rodiny pro výchovu dítěte, aniž by bylo nutno řešit potíže v příslušné sociální skupině. A vo vo vo tom to je. Jenže abyste mohli chtít volné manželství, musite jednak vědět, že ho chcete, což při dané komunitě a nedostatku nadhledu je nápad z říše science fiction a nesmíte zapomínat na ješitnost partnera, jehož majetnický pud bývá mnohem silnější než sexuální, zejména po několika letech manželství. Rozumějte, dotyčná panička VÍ, že volné manželství existuje, ale představa , že by se mohlo týkat i jí je nad možnosti vštípené morálky.  Je-li ovšem dostatečně energicky k té myšlence tlačena, inteligence zafunguje a příslušné spoje se vytvoří. A světe div se, ono to funguje. Takže zbývá ono známé: Co by tomu řekli lidi, kdyby to věděli?!

Samozřejmě,  že dojde k potížím. Jde o to, že šídlo, byť ukryté v pytli, lze utajit jen těžko. Komunita je malá a pošilhávání do cizích talířů je oblíbenou zábavou i městských doochodců, natož pak maloměstských tetiček a strejců. Manžel, ten si dá velkou práci aby něco neprofláknul, bo ješitnost vítězí, ale častá nepřítomnost medvěda v revíru či bicykl opřený o penzion v akčním rádiu, vyvolává otázky, na které si každý velice rád odpoví sám. To vede k nutnosti přitvrdit kamufláž, odtud je ale jen krok k uvažování, zda původní model – lhát jako všichni, není pohodlněší. Nezapomeňte také, že celoživotní výchva ke lži se projevuje a to tak, že pokud už dojde na lámání chleba a je třeba slovo chlapa, panička si neomylně vybere levou. Tím pochopitelně sere jedince, kteří předpokládali férovku. Pravděpodobnost tohoto řešení je tím vyšší, čím víc se těší ze společnosti mužů, kteří vyhovují té… méně rafinované části její osobnosti. To vše způsobuje, regresi a je jen otázkou vnějšího tlaku zda dojde k úplnému návratu na značky, nebo jen do stadia „štěkna“.

Je nutno ještě upozornit, že popsaný proces je možný jen u minoritní části populace brtníků. Závisí na kombinaci inteligence a na saturaci biotopu. Zbylé paničky ustrnou u vyprávěnek manžovi jak se s kámoškama poměly a šťastně se po třech až šesti letech rozvedou. I tak je nepravděpodobné, že finálního účelu bude dosaženo. V nejlepším případě na místo klamaného – nyní plně informovaného – manžela, nastoupí entita, pracovně zvaná milenec, na kterou popsaný model nelze aplikovat, přinejmenším ne výslovně. A tak je vždy komu lhát a výchově je učiněno zadost.

Mimochodem… co máte doma Vy?

Yanek

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.0/5 (1 vote cast)
Medvěd, 4.0 out of 5 based on 1 rating

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Komentáře
Přidáno: