Uživatelé

Kultura hejtů

Vždy, když se podívám na svojí občanku, o osobním dokladu ani nemluvě, uvědomím si, že nemládnu a mám z toho takové ty smíšené pocity. Něco jako když se moje stará tchýně zabije v mém novém autě. Člověk sice víc blbne, zato zkušenosti se vrší. A to jsem před drahnou dobou s přezíravým úsměvem poslouchal kecy o tom, jak se člověk celý život učí. I když to není v pravém slova smyslu učení. Spíš takové doplňování databáze. Z různých zdrojů, od jednotliců či ze systému a různým způsobem. No, a pro mne je už několik let, nehovořím-li o vlastní zkušenosti, takovým zdrojem zkušenost někoho jiného, prezentovaná na síti formou článků či blogů, ale zejména diskuse s ostatními čtenáři.

Samozřejmě, že k tomu, aby člověk získal nějaké informace, nesmí se zúčastňovat diskusí na lžIdnes nebo Novinkách, případně na Lidovkách, o Respektu ani nemluvě. Komunistické schůze nemusím, tolik Kinedrilu nemám. Ovšem, dát sem kompletní seznam podnětných blogů snad ani nelze. Mnohem zajímavější je otázka, jak takovou diskusi vůbec najít. Odpověď zní přibližně stejně jako odpověď na otázku, jak se leze na skleněnou kouli. Totiž blbě. Ovšem po čase si začnete všímat rozdílů v různých diskusích a hlavně zajímavého efektu vytváření komunit a jejich způsobu komunikace. Dnes bych se chtěl zabývat jedním velmi specifickým.

Povšimněme si takového (snad) normálního způsobu diskuse. Někdo napíše článek, zda blbý či chytrý, to je jedno, a tento článek vzbudí emoce. Mezi prvními se většinou objeví výkřik, jako například „WTF“ nebo „To teda zírám“, pak má někdo jiný názor než autor, to vyvolá reakci, diskuse se rozštěpí do vláken a plodí stanoviska a názory vycházející ze znalostí a zkušeností účastníků. V takové diskusi, ať už je na webu u socialisty, liberála nebo anarchisty (nepočítám fašos, to jsou socani, ale bez mozku, tam najdete jen postoje, ne fakta nebo názory) se uplatní jen minimum existencí s pevnými základy v Exotopedii nebo trollů. Rovněž počet blbců se limitně blíží nule a ti, co přežijí jsou zdrojem veselí či referenčních bodů diskuse. Zní to samozřejmě, ale je to doopravdy tak samozřejmé? Narazil jsem na komunity, které se od výše popsaného liší tak, že to nemůže být jen typem webu. Jedná se o to, co  jsem v titulku nazval kulturou hejtů.

První, co Vás napadne při zběžném pohledu na takovou komunikaci je, že počet deviantních jedinců zde přesáhl kritickou mez. Ovšem vzápětí máte pocit, že minimálně u poloviny těchto se jedná o mimikry. A pak zjistíte to hlavní. Nejde o diskusi! Žádné názory se zde nevyskytují a myšlenky už vůbec ne. Hlavní a vlastně jedinou snahou přítomných je jednak dát vědět okolí, že existují a za druhé, deklasovat kohokoliv, kdo jeví známky kritického myšlení a někdy i života vůbec, resp. kdo by je snad mohl uplatnit. To, co píší, nejsou příspěvky do diskuse. Přítomní se nechtějí nic dozvědět a vlastně ani nemají co sdělit. Oni prostě pouze… hejtují. Odkazy na muziku bez souvislosti s čímkoliv, popis včerejší večeře či následného vomitu, psychotické výkřiky do tmy a primitivní napadání. Tak primitivní, že další stadium už je potřásání ohryzanou kostí z mamuta. Jakýkoliv názor jim ohrožuje vidění světa a tedy jej buď ignorují, odmítnou nebo napadnou, nejlépe i s nositelem. O tom, že by snad přemýšleli, zda se jim někdo nepokouší něco sdělit, nemůže být řeči a možná toho ani nejsou schopni nebo si toho nevšimnou. Na složitá slova reagují opožděně, musejí si je nejprve vyhledat ve slovníku. Součástí subkultury je rovněž poměrně rozšířený blud, že čím víc smajlů, tím víc adidas a bez nich to prostě nejde. Že samo vyznění psaného textu by mělo vyvolávat příslušnou emoci je pravděpodobně nad možnosti chápání účastníků.

Domnívám se, že takováto a další podobné typy komunikace jsou něco jako znamení doby. Pramení zřejmě z několika hlavních důvodů. Jako první bych asi uvedl věk „diskutujících“.  Věk, který jim neumožňuje mít jinou zkušenost než školu, maximálně pak první práci (pokud už něco). Co Vám dala dnešní škola? Najděte si na webu nejaké články od učitelů či profesorů. „Hele voe, zahulíme (zapaříme), do pyči Ty krávo, ne?“ Společnost stejně starých jedinců bez nadhledu, zápas o pozici alfa samce či samice jako střed existence, dredy, hulení a nihilismus. Vše dary mládí. Na dalším místě, co se příčin tak tristního stavu týká, bych zřejmě jmenoval nedostatek přehledu, potažmo znalostí. Znám řadu osob, které, ač absolvovaly nějakou vysokou školu, přečetly krom učebnic a povinné četby (výtah lze stáhnout z netu, tak mne tu neserte s nějakym Čapkem) dvě až pět knih. Za celý život! Týká se to zejména obětí humanitního vzdělávání, tedy škol typu „To je jedno, že umim hovno, hlavně že jsem elita národa a mám titul“. Další co mne napadá je nedostatek nadhledu. Ten si prostě z internetu nestáhnete. Jde to ruku v ruce s přesvědčením, že mi sice je dvaadvacet, ale samozřejmě, že zkušenosti které mám (a stačí mi) a agresivita jsou ta správná kombinace, se kterou prolezu fšude. Pak se můžeme divit

Z množiny přítomných (ne diskutujících, pouze přítomných) se pak profilují typy účastníků. Ty hlavní zde zkusím podchytit. Především je to oblíbenec. Nikdy neřekne nic proti nikomu a samozřejmě se vlastních názorů nedopouští. Pak je zde typ narcis. Otevřeně a skromně přiznává, že je krásný a u žen oblíbený, což je schopen doložit rozmazanou fotkou na fejsbůku. Kde je skutečnost ví jen bůh a oběti toho stalkingu. Samostatnou kapitolou jsou místní krásky. Ty lze rozdělit na lesby, veganky a neodolatelné. Lesba otevřeně přizná, že si s kámoškou, jako správný buzny, pořídily adoptovanýho haranta na hraní. Jak moc jasno bude mít to dítě ve svojí sexuální orientaci a ideologii buzerantismu až dospěje se nelze než domnívat. Vegetariánka si rovnou napíše do profilu, že o vegetariánství s ní nemá cenu diskutovat, takže je hned jasné, o čem bude řeč. Neodolatelná neni žádná kurva, jen nosí 16 cm podpatky a potrpí si na sportovce, hlavně hokejisty, takže jí evidentně nejde vo benefity, máme jasno a můžeme to pustit z hlavy. Místní alfa samec dokáže vzbudit dojem, že myslí. Dojem přetrvá jen do prvního pokusu o komunikaci. Přehlídku doplňuje vtipálek a radím vám, bez Rivotrilu nebo alespoň Neurolu nečíst, aby jste se neumlátili o stůl a ukončuje gama samec, který mi připomíná jednoho kolegu. Ten se zúčastnil na projektu a po jeho dokončení se pokusil konkurenci prodat FTP přístupy. Gama se vyznačuje snahou rafnout za každou cenu, takže používá způsoby, které on považuje za účinné (nejsou, protože mu inteligence brání vidět přes okraj stolu) a ostatní by se k nim nesnížili. Admin se, až na občasný pozdrav, nezapojuje, zřejmě se bojí nevolnosti.

Co k tomu říci závěrem. Dorůstá nám internetová generace. Všechno ví a diskutovat o tom nebude. Pokud už diskutuje, tak na webech aktivistických skupin, kde je tento přístup jediný správný. Některé to pak namotivuje i k diskuzi na webech, kde je kritické myšlení podmínkou, obveselí auditorium a pak jsou buď přehlíženi, nebo rovnou zabanováni, aby zbůhdarma nezabírali místo na disku. Mne děsí jen to, že mají volební právo ale výsledky se naštěstí dostaví až já budu pod drnem. Vy ostatní si to užijte.

Yanek

Něco málo odkazů:

  • Bylo, nebude – blogger je socialista (a neví to), rusofil a věřící pravoslavný neoliberál. Docela sranda sledovat jeho snahy o ospravedlnění zákazů a příkazů.
  • Nautilus II – dtto, bez toho pravoslaví a přičtěte si krajní antiamerikanismus. Tento a předchozí veb používám jako referenční body.
  • Ostrov Janiky – krajní rusofilie hraničící s renegátstvím. Je třeba vědět, co si myslí protivník.
  • Paragraphos – blogger odvádí neskutečnou práci na poli našeho (zmršeného) práva, nicméně je to vlastně velkoněmec, tažený renegátem jménem Krystlík. Ten je zas taková druhá strana mince jménem Čvančara.
  • Zbyhněv – povinná četba a exot. Neskutečné.
  • Argumentace – argumentační fauly v praxi a příkladech
  • Mises institut – kdo ví, kdo je to Rothbard, nepotřebuje nutit do čtení
  • Dfens weblog – největší a nejznámější pravicový (opravdu pravicový, ne v tom smyslu, jak to podáva mainstream) webzine. Povinná četba, zejména co se článků majitele (D-FENS) týká. Čas od času tam i píšu (Yanek – Kachna nebo Honza B.)
  • Klimaskeptik – vše co chcete vědět o globálním oteplení ochlazení klimatické změně. Blog téhož autora na Idnesu.
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 2.8/5 (5 votes cast)
Kultura hejtů, 2.8 out of 5 based on 5 ratings

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Komentáře
Přidáno: